
Možná to zní neuvěřitelně, ale je prokázáno, že domácí kočky mají oproti kočkám divokým prokazatelně menší mozek. Příčinou je právě jejich soužití s člověkem, uvedli vědci.
Studie potvrdily, že s rozšiřující se domestikací koček se postupně zmenšil jejich mozek. Kočky tím přišly o část své specifické inteligence, se kterou souvisí řada schopností. Na výzkumu spolupracoval tým vědců z Vídeňské univerzity a Skotského národního muzea v Edinburghu.
Vědci se nespoléhali na již dříve získaná data a se studií začali úplně od začátku. Provedli měření lebek u koček domácích a výsledky zprůměrovali. Stejně postupovali také s lebkami afrických divokých koček, které se považují za předchůdkyně koček domácích. Výsledky změřených lebek, na jejichž kapacitě je závislá velikost i hmotnost mozku, následně porovnali.
Zjištěné výsledky byly jednoznačné. Mozková kapacita domestikovaných koček je o čtvrtinu menší než u koček divokých. Podle vědců je příčinou právě domestikace. Aby si tuto teorii vědci potvrdili, prozkoumali ještě křížence domácích a divokých koček. Měřením zjistili, že lebeční kapacita se pohybuje přesně mezi domácími kočkami a kočkami divokými.
Změna mozkové kapacity u domácích zvířat
Stejný jev vědci pozorují také u dalších domácích zvířat, jako jsou psi, ovce, či králíci, u kterých došlo ke změnám mozkové kapacity. Ostatně podobné změny lze vidět také na samotném člověku. Oproti neandrtálcům má současný člověk menší mozek o pět procent.
To ovšem neznamená, že by domácí kočky byly o čtvrtinu hloupější než kočky divoké. Mozek domestikované kočky se kvůli důrazu na její krotkost a důvěru k člověku zkrátka jen jinak vyvíjel a je proto jiný.