Zaměstnavatelé to rozhodně nemají zrovna snadné. Musí dodržovat mnoho povinností, které jim ukládá zákon. Například se nesmí zapomínat na nic, co souvisí s bezpečností práce na pracovišti. Jen tak dojde k eliminování pracovních úrazů a dalších újem, k nimž může dojít. Stejně tak se nesmí zapomínat na požární ochranu a na dodržování všeho, co s PO souvisí. I za nedodržení povinností týkajících se PO hrozí nemalé pokuty, které si řada zaměstnavatelů za rámeček nedá. Jelikož je povinností tolik, mnohé firmy neváhají a svěřují se do rukou firmě Extéria, která se pyšní řadou kladných referencí nejen na internetu.
Součástí povinností zaměstnavatele vztahujících se na požární ochranu je také pravidelná revize prostředků požární ochrany. Ze zákona je každý podnikatelský subjekt povinen vybavit provozovny prostředky požární ochrany či jinými požárně bezpečnostními zařízeními. Těmito prostředky či zařízeními se myslí především hasicí přístroj, pneumatické vaky, také hasiva a jejich příměsi, dále požární výzbroj či také požární stříkačky, vysílačky, žebříčky nebo seskokové matrace.
Kolik prostředků a zařízení musí na pracovišti být?
V souvislosti s pořízením a umístěním prostředků požární ochrany a jiných požárně bezpečnostních zařízení se nabízí otázka, kolik zařízení musí být umístěno na pracovišti. To však stanovuje projektová dokumentace stavby, respektive dokument posuzující požární nebezpečí.
Pravidelná kontrola je povinností
Jak již bylo zmíněno, povinností každého zaměstnavatele je pravidelně kontrolovat protipožární prostředky a zařízení. Jen tak se zaručí jejich funkčnost v případě, že k požáru opravdu dojde. Revize má právo pravidelně provádět samotný podnikatel, případně se využívá oprávněná osoba, která má osvědčení revize provádět.
Kontroly se vždy provádí na základě požadavků výrobce, ale zpravidla se jedná o kontroly jednou za rok.